רפואה משלימה | מילון רפואה משלימה | גוף נפש
הוספת מודעת פעילות הרשמה לאינדקס מטפלים האיזור האישי לוח מודעותמונחים    א    ב    ג    ד    ה    ו    ז    ח    ט    י    כ    ל    מ    נ    ס    ע    פ    צ    ק    ר    ש    ת   

תרמוגרפיה רפואית


נצפה 3965 פעמים

תרמוגרפיה היא שיטת מדידה ורישום של קרינת חום (קרינה אינפרה-אדומה) הנפלטת מגוף חי או מעצם דומם. השימוש בתרמוגרפיה כיום הוא בעיקר באמצעות מצלמות א"א(אינפרה-אדום) דיגיטליות בעלות רמת דיוק גבוהה מאד, המאפשרות שמירה של הנתונים במחשב והעברתם תוך שניות לכל מקום
בעולם לצורך פענוח, אבחון או אכסון.
תרמוגרפיה רפואית היא היישום של התרמוגרפיה לצרכים רפואיים. ערכן הרפואי העיקרי של המצלמות התרמוגרפיות הוא ברגישותן הגבוהה לגילוי פתולוגיות (מצבי מחלה) במערכות כלי הדם, השרירים, העצבים והשלד. רופא שהתמחה באבחון בעזרת צילומים תרמוגרפיים במערכות הדמיה א"א דיגיטליות (Digital Infrared Thermal Imaging - DITI) יוכל לאתר ולאבחן באמצעות הצילומים מגוון רחב של פתולוגיות. התרמוגרפיה אפשרויות חדשות ובכך מרחיבה ומשפרת את יכולות המערכת הרפואית בגילוי, הערכה ואבחון של בעיות רפואיות שונות. השימוש במערכות DITI מתאים במיוחד לרפואת נשים (בעיקר לגילוי מוקדם של סרטן השד), נוירולוגיה, מרפאות כאב, רפואת ספורט, אונקולוגיה, גריאטריה, אנטי אייג'ינג, מכוני שיקום ופיזיותרפיה וכן לרפואה ההוליסטית (כגון רפואה פונקציונלית, רפואה סינית, נטורופתיה, כירופרקטיקה ועוד). אחד ההבדלים המשמעותיים בין תרמוגרפיה לבין צילומי רנטגן (כגון ממוגרפיה או CT) הוא בכך שמכשירי הרנטגן "רואים" אנטומיה (עצמות, גידולים וכו') ואילו התרמוגרפיה "רואה" תהליכים פיזיולוגיים בזמן אמיתי. תהליכים אלה מתבטאים בשינויים בקרינת החום הנפלטת מהגוף. שינויים אלה נקלטים במצלמת הא"א ברמת דיוק גבוהה מאד.
במכוני שיקום יכולות מערכות DITI לסייע מאד גם בניטור יעילות הטיפול, כיוון שהן מראות תהליכים פיזיולוגיים דינמיים. אם עושים מעקב אחר השינויים בגופו של המטופל באמצעות מערכת DITI, ניתן לראות באופן כמעט מיידי אם הטיפול מזרז ומשפר את תהליך הריפוי. כך ניתן להתאים לכל מטופל את שיטת הטיפול הטובה ביותר עבורו, ובמקרים רבים אף לקצר את משך השיקום בצורה משמעותית. השימוש הרפואי הנפוץ ביותר כיום בתרמוגרפיה הוא לגילוי מוקדם של סרטן השד, וזאת בגלל מספר יתרונות משמעותיים שיש לשיטה זו:
1. התרמוגרפיה מזהה תהליכים המתרחשים בגוף, ולכן ניתן לגלות באמצעותה סימנים של התפתחות תהליך סרטני זמן רב לפני שמופיע גידול הניתן לזיהוי ע"י ממוגרפיה או ע"י מישוש ידני. בשלב כה מוקדם לא ניתן להוכיח שהממצא בבדיקה התרמוגרפית הוא אכן גידול סרטני, אך הדבר מאפשר לאישה להיות ערנית יותר ולהתחיל בתהליכי ריפוי או מניעה הרבה יותר מוקדם ממה שמקובל כיום.

2. בטיחות. המערכת אינה משדרת שום קרינה, אלא רק קולטת את קרינת החום של הגוף, ולכן היא בטוחה לחלוטין בכל הגילים. 3

3. רמת הדיוק של הבדיקה התרמוגרפית אינה תלויה בגיל הנבדקת או במידת צפיפות רקמת השד והיא נשארת בכל מקרה גבוהה מ-80%. יתרון זה של התרמוגרפיה וכן העובדה שאין בה כל סיכון, יכול לעזור בפתרון הבעיה כיצד להגיע לגילוי המחלה בשלב מוקדם ככל האפשר תוך הקטנת מספר הטעויות באבחון למינימום. אחד הרעיונות המעניינים בכיוון זה הוא שכל אישה תעבור בדיקה תרמוגרפית אחת לשנה מגיל 18. הבדיקה פשוטה, קצרה וזולה יחסית. כאשר מתחילים בגיל צעיר, בו מרבית הנשים עדיין בריאות, ניתן ליצור בסיס נתונים התחלתי לכל אשה, ואז יהיה ניתן לזהות בבדיקה השנתית אפילו שינויים זעירים ביותר המתחוללים בשד.

4. רמת הדיוק הגבוהה של הבדיקה התרמוגרפית אינה מושפעת מגודל השד.

5. הבדיקה התרמוגרפית נעשית ללא כל מגע ואינה כרוכה בכאבים. הצילום נעשה ממרחק של כ-1 מטר באווירה נינוחה ונעימה. 6. קביעת רמת האבחון השלילי השגוי ((False Negative (תוצאת בדיקה האומרת בטעות שאין סרטן, למרות שיש סרטן) משתנה בין המחקרים השונים. ההערכה המקובלת כיום היא שרמת האבחון השגוי ((false negative בתרמוגרפיה עומדת על כ-9%. רמת דיוק זו נכונה גם לנשים צעירות מתחת לגיל 50 או מבוגרות מעל גיל 69 וכן גם לנשים עם שדיים גדולים או בעלי רקמה צפופה. 7. רמת האבחון החיובי השגוי (false positive – כלומר, אבחון האומר בטעות שיש סרטן, אך למעשה אין) בתרמוגרפיה דומה לרמת התוצאות השליליות השגויות שלה, והיא עומדת על כ-9%. רמת הדיוק נשארת גבוהה גם בבדיקת נשים צעירות בעלות רקמת שד צפופה וגם בבדיקת שדיים גדולים. 8. אין שום מניעה לבצע בדיקה תרמוגרפית לנשים לאחר ניתוח או הקרנות. 9. אין שום מניעה לבצע בדיקה תרמוגרפית לנשים עם שתלים בשדיים. 10. התרמוגרפיה יכולה לזהות תהליכים לא תקינים בכל האזורים בחזה, כולל גם מתחת לבית השחי. נכתב באדיבות עידן סער www.thermomed.biz << חזור
ביקורות הגולשים
טרם נכתבו תגובות
הוסף תגובה

ע"מ לשלוח תגובה עליך להיות מחובר

      להרשמה/התחברות לחץ כאן


כל הזכויות שמורות לצ'קרהפדיה ©
אודות | תנאי שימוש | צור קשר | איך נרשמים | מפת אתר | אתרים רלוונטיים
Share |

מילון מונחים | מכללות רפואה משלימה | אינדקס מטפלים | פסטיבלים |קהילות QSR  נומרולוגיה  |כתבות רפואה משלימה |החברים של צ'קרהפדיה :
               | לוח רכב | מתכוניםרפואה משלימה |   Fear of flying |  בניית אתרים   

כל הזכויות באתר זה שמורות לצ'קרהפדיה המציעה מילון מונחים , לוח פעילויות , סדנאות , אינדקס מטפלים מטפלים בתחומים הבאים: רפואה משלימה, יוגה, מדיטציה, מכללות,מכללות רפואה משלימה, ניו אייג', איורוודה ,רייקי ,קבלה, יהדות, טיפולים, נטורופתיה ,תזונה נכונה, רפלקסולוגיה, הילינג, חרדות, אהבה , טנטרה טיפולים הוליסטיים.

 

המידע המפורסם באתר מוגש כמידע אינפורמטיבי בלבד ואין הוא תחליף לייעוץ מקצועי.
אין בתוכן האתר משום המלצה על טיפול רפואי או אלטרנטיבי מסוג כלשהוא.
אין להעתיק את תוכן האתר או לעשות שימוש בתכנים בלא אישור ממנהלי האתר.